Slovenský inštitút v Prahe

Výstava "Plynutie času" Juraj Oravec v SI v Prahe

Slovenský inštitút v Prahe si vás dovoľuje pozvať na autorskú výstavu "Plynutie času" akad.mal. Juraja Oravca.
Termín vernisáže: 4.7.2019 o 18.00hod.
Názov výstavy: Plynutie času
Miesto: SI Praha, Nám. Republiky 3, Praha 1
Termín výstavy: od 4.7. do 29.7.2019
Kurátorka: Ľudmila Pašková
Autorská výstava je kolekciou obrazov v ktorej sa prelínajú témy vesmíru aj hlbočín ľudskej duše... V podstate abstraktné kompozície v ktorých sú ale "zakódované" reálne prvky. Obrazy sú maľované so zmyslom pre detail a kultivovanú farebnú skladbu. Metaforicky vyjadrujú túžbu prekonať poznané a videné, objaviť tušené a neznáme. Diela sú optimistické, plné pozitívnej energie a výbušných farieb. Sú plné emócií, žiarivých farebných tónov, štruktúr, línií, plôch, vrstiev a najmä magického, často mysteriózne pôsobiaceho svetla. Autor do nich presvedčivo prenáša svoje pocity, predstavy, odkazy, zážitky, hlboko vryté stopy pamäte, ktoré ako láva ovládajú celú plochu plátna. Sú to správy o našej zranenej či zraniteľnej duši túžiacej po poznaní, porozumení a spasení.
Je to pôsobivá lavína pocitov, farieb, hmôt, tajomných tvarov a imaginárnych priestorov.

Dôležitý nadpis

Výstava "FATA MORGANA"

Akad. mal. Júlia a Igor Piačka

Slovenský institut v Praze si vás dovoluje pozvat na výstavu akad.mal. Júlie a Igora Piačku "FATA MORGANA", která bude dostupná veřejnosti v galerii od 7.2. do 28.2.2019, od ut-so od 13:00 - 19:00.

Termín vernisáže: 7.2.2019 o 18:00hod.


Místo výstavy: Slovenský institut v Praze, Nám.Republiky 3, Praha 1

Kurátorka: Ľudmila Pašková
Termín výstavy: od 7.2. do 28.2.2019

Výstava "FATA MORGANA"

Přeludy pouště tvoří odraz světla nad rozpálenou krajinou. Julie a Igor Piačka svou poušť pláten zalidňují bytostmi podobnými vílám, tanečnicím, elfům, bohyním, čarodějkám. Jsou pravou FATA MORGANOU, bez odrazu světla by nevznikly, aby nám na chvíli přinesli své odkazy. Světlo, štětce, pera a rydla jsou nástroje, stejně jako umělec.
Obrazy jsou odkazy.

VÍT BOJŇASKÝ

Výstava "HIPOINSPIRACE"

akad. soch. Vít Bojňanský

Slovenský institut v Praze si vás dovoluje pozvat na výstavu akademického sochaře Víta Bojňanského "HIPOINSPIRACE", která bude dostupná veřejnosti v galerii od 6.9. do 29.9.2018, od ut-so od 13:00 - 19:00.Místo výstavy: Slovenský institut v Praze, Nám.Republiky 3, Praha 1

Vystavující: akad.soch. Vít Bojňanský
Kurátorka: Ľudmila Pašková
Termín vernisáže: 6.9.2018 o 18: 00hod.
Termín výstavy: od 6.9. do 29.9.218

Výstava "HIPOINSPIRACE" akademického sochaře Víta Bojňanského je autorovým pohledem na svět koně v různých podobách, výběr díl s uvedenou tématikou vyjádřenou v obrazech a plastikách ...
Vít Bojňanský vystudoval sochařství na Vysoké škole výtvarných umění a vedle ní se věnuje i malbě. Kromě Slovenska působil v Praze a Paříži a svá díla vystavoval v mnoha zemích světa, včetně Spojených států amerických, Švýcarska, Arabských emirátů, Rakouska nebo Číny. Za svou tvorbu získal i několik ocenění.

Výstava "Príbehy z ateliéru"

Výstava "Príbehy z ateliéru"

akad. soch. Ján ŤAPÁK

Akademický sochár Ján Ťapák predstavuje putovnú výstavu "Príbehy z ateliéru" v Slovenskom inštitúte v Prahe.


MOSKVA-BRATISLAVA-PRAHA

Výstava sôch a kresieb "Príbehy z ateliéru" akademického sochára Jána Ťapáka odštartovala svoju púť na ďalekom východe v Moskve, kde zožala veľký úspech. Následne bola presunutá bezmála dvetisíc kilometrov, aby svojou krásou a originalitou potešila milovníkov umenia v Bratislave. Od 28.júna 2018 bude výstava nainštalovaná v srdci hlavného mesta českej republiky v Prahe.


Slovenský inštitút v Prahe si vás dovoľuje pozvať na výstavu akademického sochára Jána Ťapáka "Príbehy z ateliéru" , ktorá bude dostupná verejnosti od 28.6. do 2.8.2018.


Miesto výstavy: Slovenský inštitút v Prahe, Nám.Republiky 3, Praha 1

Vystavujúci: akad.soch.Ján Ťapák
Kurátorka: Ľudmila Pašková
Termín vernisáže: 10.7. 2018 o 18:00hod.
Termín výstavy: od 28.6. do 2.8.2018


Akademický sochár Ján Ťapák sa od roku 1989 venuje sochárstvu, kresbe a voľnej výtvarnej tvorbe.

V roku 1996 vytvoril scénu pre Slovenské Národné Divadlo, Balet I. Stravinskij - Svätenie jari. V roku 2004 mu bolo udelené štipendium The Pollock - Krasner Foundation. V roku 2010 zorganizoval veľkú výstavu "Samuraji", nad ktorou prebral patronát japonský veľvyslanec Yoshio Nomoto.

Medzi významné diela patrí aj jeho socha "Slovensko, srdce Európy", ktorú vytvoril pre OSN v Nairobi, Kenya a päť metrová monumentálna bronzová socha "Knieža Laborec" pre slovenskú dedinu Habura. Ako výtvarník sa zúčastnil na výtvarnom dotvorení slovenského pavilónu EXPO 2000 Hannover.


Výtvarne dotvoril také hotely, ako sú hotel Marrol's v Bratislave, hotel Crowne Plaza v Bratislave, Grand Hotel Kempinski Vysoké Tatry, hotel Double Tree by Hilton Košice, Tulip House Boutique Bratislava. Pre umelecký súbor Lúčnica vytvoril scény k programom Karpaty, Slovenský triptych a Mladosť a krása.


Svoje výtvarné diela má v skromných zbierkach v USA - Chicago, Dallas, Fínsko - Helsinki, Nemecko, Taliansko, Rakúsko. Má za sebou niekoľko desiatok spoločných aj samostatných výstav. Jeho najvýznamnejšia sa uskutočnila v roku 2015 na západnej terase Bratislavského hradu.

Výstava "GOOD VIBRATIONS"

Výstava "GOOD VIBRATIONS"

Igor Cvacho

Akad. mal. Igor Cvacho vystavuje v Slovenskom inštitúte v Prahe.

Celý vesmír je vlnenie, respektíve vibrovanie. Každé teleso, či častica vyžaruje vlnenie. Týka sa to aj nás ľudí. Všetci sme zároveň prijímačom aj vysielačom na svojej jedinečnej frekvencii.

S vlnením, či vibráciami sa stretávame prakticky všade - wifi, TV, rádio, mikrovlnky ... Dnešná moderná doba je plná informácií hlavne o škodlivom účinku týchto vĺn - elektromagnetických, radiačných, roentgenových ... Existujú ale aj dobré vlnenia, ktoré majú pozitívny a terapeutický vplyv na človeka. Jedinečné vlnenie má aj každá farba. Od toho sa odvíjajú aj dobré vibrácie maľovaných obrazov a následne ich blahodarné účinky.

Obrazy sú vysielače "Good vibrations" a majú pozitívny vplyv na ich pozorovateľov ...

Kurátor výstavy: Ľudmila Pašková

Pripravil: Slovenský inštitút v Prahe

Ingrid Zámečníková a Achilleas Sdoukos

Výstava "Trójsky poklad"

Ingrid Zámečníková a Achilleas Sdoukos

Výstavou Trójsky poklad chce sklár a dizajnér Achileas Sdoukos a výtvarníčka Ingrid Zámečníková predstaviť diela, ktoré v sebe ukrývajú nielen antickú grécku tematiku, ale tiež paralelu na archeologickú lokalitu Slovenská Trója.

Vynárajúce sa svety a príbehy z dávnych čias vo fantázii autorov ožívajú v žiarivých farbách. Vnútorným životom diel prenášajú pozitívnu energiu nadčasového priestoru. Tento dialóg poskytuje vždy nový zážitok pri každom pohľade.

Kombinácia obrazov Ingrid Zámečníkovej a sklenených dizajnérskych diel Achilleasa Sdoukosa je zabehnutou tradíciou, ako aj pri výstavách tak aj pri komponovaní moderných interiérov, ktoré spolu realizujú.

Nechajte sa unášať ich svetom umenia.

Kurátor výstavy: Ľudmila Pašková

Pripravil: Slovenský inštitút v Prahe

Výstava potrvá do 2.3.2018

Slovenský inštitút v Prahe

Výstava "Zem a Kov"

fotograf Milan Krupčík a sochár Pavol Dubina


Výstava "ZEM a KOV" spojila fotografa Milana Krupčíka a sochára Pavla Dubinu v spoločnej téme, ktorou je Slovensko. Každý ju uchopil nielen z iného pohľadu, ale hlavne cez iné výrazové prostriedky.
Pavol Dubina je etablovaný sochár mladej generácie. Vo vlastnej voľnej soche preferuje kov - zvlášť zvárané železo.
Fotograf Milan Krupčík sa venuje reportážnej fotografii. Je držiteľom ceny "Zlatna penkala/Golden pen" za fotografický reportážny článok.

Termín vernisáže: 13.12.2017 o 18.00hod.

Výstava potrvá do 26.1.2018

Kurátorka: Ľudmila Pašková

Pripravil SI v Prahe
www.amymon.sk/si-v-prahe/

Akad.mal. Běla Kolčáková

"Plynutie"

výstava akad. maliarky Běly Kolčákovej v SI v Prahe

od 14.11.2017 do 7.12.2017

Běla Kolčáková

sa narodila 27.septembra 1937 v Prahe. Študovala na tamojšej Akadémii výtvarných umení u prof. Vlastimila Radu (1957-1963). Po štúdiách odišla so svojím manželom Ignácom Kolčákom na Oravu. Ich spoločné výtvarné a kultúrno-spoločenské pôsobenie zanechalo v tomto regióne nezmazateľné stopy. Od roku 1978 žije a tvorí v Bratislave. Dolnokubínske i bratislavské pôsobisko zasvätila Běla Kolčáková predovšetkým voľnej ateliérovej tvorbe. Venuje sa nielen maľbe, ale aj kresbe, knižnej ilustrácii, koláži a tapisérii. Jej dielo predstavuje originálnu názorovú jednotu a vývinovú logiku. Vo svojej zrelej podobe ho charakterizuje imaginárny svet snov a rozprávkových predstáv, kde irónia a prvky absurdnosti nadreálneho sveta majú svoje - v konečnom dôsledku - ľudsky prívetivé posolstvo. Vývin jej umeleckej osobnosti je cestou k poetickému, lyricko-epickému vyjadreniu subjektívnych pocitov, krehkého ľudského vnútra, ale aj cestou hlbinami ľudského intelektu, púťou k prepotrebnému dialógu. Veľmi výstižne to vyjadrila sama autorka: "Obraz alebo socha , jediné zo všetkých druhov v umení, nemajú priebeh v čase. Hudba, román, dráma - to všetko má začiatok, vyvrcholenie, koniec. Obraz musí mať toto všetko v sebe zakódované do jedného okamihu. Musí v sebe ukrývať tajomstvo minulosti aj budúcnosti. Provokuje k otázkam, na ktoré si každý sám hľadá odpoveď. S dobrým obrazom sa dá viesť dialóg celý život." Z povedaného vyplýva, že maliarka sa zaujíma najmä o vystihnutie vnútorného napätia a pocitu prežívanej chvíle, ale aj o jej významovú mnohovrstevnú rovinu. Figúry na jej obrazoch existujú v imaginárnej krajine. "Sociálno, obyčajne familiárne alebo mýticky ladené, sa z prírodného vynára, vystupuje z neho a pôsobí v v ňom ako jeho najjedinečnejšie špecifikum, ktoré zvlášť po línii ženskej prírodného princípu s prírodou splýva." (Pavol Sika v katalógu Běla Kolčáková - Za zrkadlom, Nitrianska štátna galéria, 1991). Tieto slová výstižne interpretujú to, čo sa v maliarkiných obrazoch odohráva. V celku slovenského výtvarného umenia predstavuje Běla Kolčáková výraznú osobnosť slovenského maliarstva, reprezentujúcu jeho poeticko-imaginárne tendencie.

Predchádzajúce výstavy v SI Praha

"Bod zlomu-Breaking point"

Martin Navrátil, Mgr. art. a Dávid Hocko

V priestoroch galérie Slovenského inštitútu v Prahe sa 4. mája 2017 konalo slávnostné otvorenie výstavy Bod zlomu výtvarníka Dávida Hocka a sochára Martina Navrátila. Výstavou vyjadrujú autori teoretické a duševné rozpoloženia moderného umelca v 21. storočí, ktorý sa usiluje vyjadriť a zastihnúť dynamické zmeny vo svojej spoločnosti a ich rôzne prejavy. Keďže súčasná civilizácia sa stáva neustále komplexnejšou a obsiahlejšou, musí zákonite aj umelecká tvorba reflektovať tieto deje.

Celá vernisáž sa niesla v duchu príjemnej atmosféry za hudobného vystúpenia Laury Wengovej a Jakuba Šedivého.

Kurátorka výstavy: Ľudmila Pašková

Výstava Bod zlomu bude sprístupnená verejnosti do 31. mája 2017.

"Share your life"

"Share your life"

Robert Mlčúch, Mgr. art.

Výstava "Share your life" (Zdieľaj svoj život) v Slovenskom inštitúte v Prahe

Robert Mlčúch, Mgr. art. (1977)

je uznávaný slovenský výtvarník a sochár. Venuje sa komornej, ale aj exteriérovej plastike, maľbe a grafike.

Na výstave "Share your life" (Zdieľaj svoj život), prezentuje tému chovania sa človeka v dnešnej post-internetovej ére, dobe sociálnych sietí, virtuálnych spojení.

Snaží sa poukázať na zvrátenosť ľudskej povahy, ako sa dokáže (bez emočne) zabávať na brutalite, ktorú človek pácha na svojom druhu a okoliu. Jeho spoločenskú legitimizáciu, zosmiešňovanie a ľahostajnosť k danému správaniu.


Galéria Slovenského inštitútu v Prahe si Vás dovoľuje pozvať na vernisáž autorskej výstavy

"Share your life- Zdieľaj svoj život"

Mgr. art. Robert Mlčúch

Výstava potrvá do 30.4.2017

Kurátorka výstavy: Ľudmila Pašková

Slovenský inštitút v Prahe, Nám.Republiky 1037/3, 110 00 Praha 1

Vernisáž "Share your life"

7.4.2017 v Slovenskom inštitúte v Prahe

"Línie života"

Autorská výstava "Línie života"

v Slovenskom inštitúte v Prahe

od 9.3. do 31.3.2017

akademického maliara Oresta Dubaya mladšieho a sochára Pavla Maria Schultza bola otvorená 9. marca 2017 riaditeľom SI v Prahe, pánom Vladimírom Valovičom a kurátorkou výstavy Ľudmilou Paškovou.

Akademický maliar Orest DUBAY ml. sa narodil 13. apríla 1954 v Bratislave, kde študoval na Vysokej škole výtvarných umení odbor reštaurovanie u prof. Karla Veselého. Po ukončení štúdií sa venuje tvorbe autorských serigrafií a reštaurovaniu. Koncom 80-tych sa začína systematicky venovať olejomaľbe, kde rozvíja prvky používané v grafike, neobmedzovaný pôvodnou technikou. S príchodom počítačovej techniky ho zaujali jej nové možnosti. S pribúdajúcimi možnosťami tvorí virtuálne priestorové objekty, neskôr v kombinácii s digitálne spracovanými fotografiami stromov, alebo vlastných olejomalieb. Nehľadá zložité filozofické vysvetlenia svojej tvotby, vychádza s intuitívnych predstáv a chápania krásy v jednoduchosti a čistote. Sochár Pavol Maria Schultz - "V sochárových prácach sa logicky prelína jeho umelecký program, ktorý je nežný, hravý, ale aj meditatívny až expresívny a v niektorých prípadoch sa stáva výzvou. Ich spoločným motívom je Schultzova pevná viera v humanizmus, očarenie zo života ale aj nevyhnutnosť jeho zachovania."
"Pavol M. Schultz dodržuje svoje programové korene a rozvádza ich do nových kvalitatívnych polôh a zároveň sa dotýka čarovných prúdov imaginatívneho umenia."

Dr.h.c. prof. PhDr. Ľudovít Petránsky DrSc.


VERNISÁŽ 9.3.2017 výstavy "Línie života" akad.mal. Orest Dubay ml. a sochár Pavol Maria Schultz v SI v Prahe.


Výstava

"Farby vesmíru-Color of the universe"

v Slovenskom inštitúte v Prahe

od 8.12.16 do 31.1.2017

Výtvarník Peter Hargaš a astrofotograf Róbert Novotný

Slovenský inštitút v Prahe v spolupráci s kurátorkou výstavy Ľudmilou Paškovou pripravil výstavu "Farby vesmíru-Color of the universe" výtvarníka Petra Hargaša, astrofotografa Róberta Novotného a ich hostí v reprezentatívnych priestoroch Galérie Slovenského inštitútu v Prahe.

Slovenský inštitút v Prahe sídli od augusta 2016 v nových priestoroch na Námestí Republiky 3 v Prahe.

Kurátorka: Ľudmila Pašková

Pripravil Slovenský inštitút v Prahe

"S Dürerom na cestách"

akad. maliar Marián Komáček

V Galérii Slovenského inštitútu sa 10. novembra 2016 konala vernisáž výstavy "S Dürerom na cestách". Kurátorka výstavy Ľudmila Pašková priniesla do Prahy unikátnu výstavu Mariána Komáčka, akademického maliara a držiteľa mnohých zahraničních ocenení. Výstavou autor predstavuje v maliarskej a grafickej tvorbe a vlastnej poetickej imaginácii putovanie dejinami s veľkým majstrom renesancie Albrechtom Dürerom. Príjemným spestrením na slávnostnom otvorení výstavy, za početnej účasti návštevníkov, bola i hra na lutnu popredného českého lutnistu Jana Krejču, ktorý predstavil diela 16. storočia.

Výstava priniesla už po prvom dni otvorenia množstvo pozitívnych ohlasov. Tešíme sa na ďalších návštevníkov galérie, pre ktorých bude výstava sprístupnená do 30. novembra 2016.