Slovenský inštitút v Ríme

Autorská výstava výtvarníčky Martiny Bégerovej s názvom "O čo tu ide?"

Autorka sa svojimi obrazmi snaží stimulovať podprahové vnímanie recipienta – prebudiť uspané. Jej cieľom je, aby v tichom pôsobení divák ucítil svoju dušu a započul jej hlas. Hlas duše, nie myšlienky, ktoré sú produkované naprogramovanou mysľou. Názov výstavy provokuje ku hľadaniu skutočnej podstaty toho, kým sme… sme skutočne tými, ako sa prezentujeme v hmotnom svete? Identifikujeme sa s autentickými črtami našej podstaty? Skutočne potrebujeme to, čo nám je vštepované? Alebo sme uverili akejsi spoločenskej rozprávke, ktorá nám dala pásku na oči a zavrela srdce? Čo je skutočné a čo je reálne? Čo znamená Pravda? O čo tu ide?

Bio:

Martina Bégerová (39) je súčasnou slovenskou umelkyňou žijúcou v Bratislave. Tvorí od detstva. Doktorátom ukončila štúdium marketingovej komunikácie a reklamy (2012). Po ôsmich rokoch marketingovej praxe opustila fiktívnu komfortnú zónu a rozhodla sa venovať tomu, čo v sebe od detstva cítila. Odvtedy sa stala pre ňu tvorba nevyhnutnosťou i obživou. Prezentuje sa na Slovensku i v zahraničí. V Taliansku získala na medzinárodných výstavách štyri ocenenia (2020, 2x 2021, 2023). Má za sebou 11 sólových výstav (Praha, Bratislava, Nitra). Participovala na 10 kolektívnych výstavách. V decembri ju opäť čaká okrem svojej prezentácie tvorby sólová výstava v Primaciálnom paláci v Bratislave, kde vystaví viac ako 40 diel. Jej cieľom sú samostatné výstavy v New Yorku a Tokiu. Jej plánom je realizovať svoje obrazové vízie vo veľkých rozmeroch a vytvárať synergie s textilným priemyslom. Sú dve cesty: 1. naďalej vytrvať v poctivej práci a krok za krokom budovať priestor na nové projekty skrz predaje (pomalšia cesta) 2. alebo sa otvoriť tvorbe vďaka podpore sponzorov.

Martina venuje veľkú pozornosť samotnému procesu tvorby, ktorý vždy začína v tichu v napojení sa na jej "Vyššie Ja". Témou sú často naoko skryté svety. Vizuálne zachytáva cestu duše sprevádzanú citovou i zmyslovou empíriou. Maľovanie prirovnáva k životu – tvorivý proces, v ktorom môžeme čokoľvek a neexistujú omyly, keď všetko vzchádza zo srdca s čistým úmyslom.

Pozn.: pekne prosim na stitky obrazov uviest aj tieto dve info:

www.begerfabrique.com

IG: @beger_fabrique




Vernisáž výstavy "Due mondi in un altelier" Ruth a Orest Dubay

Slovenský inštitút v Ríme si Vás dovoľuje pozvať na slávnostné otvorenie výstavy "Prebudenie" výtvarníka Borisa Chmela, ktoré sa bude konať 11.09.2023 o 19:30 hodine.
Kurátorka výstavy: Ľudmila Pašková

Výstava potrvá do 30.09.2023.


Adresa: Slovenský inštitút v Ríme, Via dei Colli della Farnesina 144, Roma


Slovenský inštitút v Ríme si Vás dovoľuje pozvať na slávnostné otvorenie výstavy "Dva svety v jednom ateliéri" výtvarníkov Ruth a Orest Dubay, ktoré sa bude konať 10.5.2023 o 19:30 hodine.
Kurátorka výstavy: Ľudmila Pašková

Výstava potrvá do 30.06.2023.


Adresa: Slovenský inštitút v Ríme, Via dei Colli della Farnesina 144, Roma


Veľké soirée farieb a hudby na slovenskom veľvyslanectve SR v Ríme
Sú si navzájom anjelom dvaja umelci predstavení na výstave "DVA SVETY V JEDNOM ATELIÉRI", ktorú včera večer otvorili v Slovenskom kultúrnom inštitúte na Farnesine. Ruth a Orest Dubayovci žijú v samote ďaleko od všednosti, ale ich umenie cestuje za nimi a zoznamuje ich s ich vnútornými svetmi, tak odlišnými vo výtvarnom vyjadrení, ale spojenými farbami.
Kurátorka výstavy Ľudmila Pašková a novovymenovaný riaditeľ Slovenského inštitútu Peter Feranec brilantne prezentovali výstavu v slovenčine a taliančine, čím dali protagonistom hlas, aj keď neboli fyzicky prítomní.
Večer oživili hudobné medzihry dvoch skvelých interpretiek Boženy Ferancovej (soprán) a Catie Capua (klavír), ktoré prítomné publikum veľmi ocenilo. Predniesli skladby českého Antonína Dvořáka a slovenského Mikuláša Schneidra-Trnavského. Pocta Taliansku, ária Lauretty z opery Gianni Schicchi "O Babbino caro", ukončila vystúpenie.
Veľkolepý večer sa skončil pri Vin d'honneur pri rozjímaní nad dielami talentovaných umelcov, ktoré boli usporiadané v sálach veľvyslanectva
Text: Instituto slovacco a Roma